Vytvoření městské komunitní přírodní zahrady na sídlišti Máj. Zahrada bude místem pro relaxaci, aktivní odpočinek, dobrovolnickou práci, edukaci dospělých i dětí všech věkových skupin i vhodným místem, kde trávit volný čas. Zároveň může sloužit i jako ukázkové místo pro různé nové postupy (zelené střechy, vertikální zahrada, vodní hospodářství apod.). Minimální rozměr by měl být cca 600 m2.
Městská komunitní přírodní zahrada bude sloužit obyvatelům sídliště Máj, zejména seniorům. Zahrada by měla svůj režim, řád a pravidla, denně by se uzamykala (oplocení je podmínkou). Měla by také alespoň dva stálé zaměstnance (plný a zkrácený úvazek), kteří by zajišťovali její chod, zahradní práce, akce pro veřejnost, školy, školky = mezigenerační propojení.
K myšlence vytvořit zahradu tohoto typu mě přivedla dlouhodobá práce se seniory. Ze zkušenosti vím, že mnoho z nich je osamělých a i když využívají různé aktivity, ti nejstarší už mnoho možností nemají. Navíc se v mnoha případech přestěhovali z domku se zahradou, nebo z důvodu dojíždění se už na zahradu nedostanou a činnost podobného typu jim chybí. Často je jejich náplní života sezení u televizních seriálů. Zahrada by vnesla na sídliště celkově „nového ducha“ a věřím, že by ji kromě seniorů uvítali i maminky s dětmi a střední generace Zároveň by zahrada - v duchu principů přírodního zahradničení - byla inspirací a návodem pro zájemce z různých oborů činnosti. Děti by si osvojovaly vztah k půdě, viděly by názorně, jak se rostliny pěstují a že se věci nedějí „sami od sebe“.. Možná by mohl – s podporou města - vzniknout i spolek, který by se zahradou zabýval, zveleboval by ji, nabízel by obyvatelům sídliště další zajímavá vyžití a zároveň by spolupracoval s ostatními organizacemi ve městě tak, aby se činnosti doplňovaly.
Projekt propojuje principy komunitní zahrady s přírodní. Jde v něm zejména o to, aby na sídlišti byla možnost relaxace v zahradě, vyžití seniorů, kteří jsou často osamělí, dobrovolnické práce, propojování generací apod.
Projekt by měl uplatnění v různých oblastech.:
1) Aktivní vyžití pro seniory
2) Spolupráce se školkami a školami- mezigenerační setkávání, besedy o zahradničení, semináře, edukační programy pro děti i dospělé, ukázky přírodních postupů, předávání zkušeností, zápůjčky knih apod.
3) Relax zóna i pro maminky s malými dětmi
4) Prodej bylinek a produktů přímo ze zahrady + např.propojení s místními farmáři
5) Ukázka nových postupů – využití solárů, dešťovky, kompostovatelného WC, vodního hospodářství vůbec, neposekaný x posekaný trávník (možnost různých „pokusů“), zelené střechy, ukázky nejrůznějších nových technologií apod.
6) Zkvalitnění kulturního i komunitního života na Máji – možný vznik organizace sdružující komunitu (dobrovolníky pro zahradu)
7) Využití dalších dotací – např. dotace na dešťovku, kulturní činnosti, edukaci…
8) Možnost rozšířit tento typ zahrad i do dalších čtvrtí, případně spolupráce se školami a školkami (využití pozemků u škol a školek).