Cílem projektu je navázat na aktivitu budování květnatých pásů v Českých Budějovicích a podpořit jejich rozšíření do dalších lokalit ve městě, případně jejich doplnění o „hmyzí hotely“, aby vybudované květnaté pásy mohly ještě o něco lépe splnit svůj účel a přispět k zlepšení biodiverzity ve městě.
V Českých Budějovicích již několikátým rokem fungují tzv. květnaté pásy, které oživují jinak téměř průmyslově udržované trávníky ve městě a přispívají tak nejenom k zlepšení biodiverzity ve městě, ale i k zkrášlení jinak monotonních posekaných travnatých ploch. Výhody trávníků, které nejsou udržovány v podobě „golfových hřišť“, jsou známé již poměrně dlouhou dobu. Kromě jejich přínosu pro zlepšení biodiverzity ve městě je známa jejich schopnost odolávat lépe změnám klimatu a suchým obdobím. Těmto zhoršeným podmínkám nejlépe odolávají trávníky s omezenou sečí a rozmanitou florou, které navíc mají menší nárok na zálivku. Takové travnaté plochy dokáží ochlazovat a zvlhčovat vzduch, zachytávat prach a škodliviny nebo chránit půdu před erozí. Naopak plochy udržované častou sečí jako čistě travinné, nízké a nekvetoucí vyžadují časté zalévání a jejich přirozené funkce jsou výrazně potlačeny.
Před několika lety byly na základě výše uvedeného skupinou odborníků z Jihočeské univerzity ve městě vytipované travnaté plochy, na kterých byly vytvořeny zkušební květnaté pásy. Jednalo se zejména o vybrané lokality v parku Stromovka, plochy v areálu Biologického centra Akademie věd ČR a kampusu Jihočeské univerzity. Zkušenosti z tohoto pilotního testování ukazují, že květnaté pásy plní svojí funkci velmi dobře, množství hmyzu se v lokalitách s květnatými pásy znásobilo a to včetně motýlů a jiných druhů, které z měst téměř vymizely.
V rámci tohoto projektu je proto navrhováno rozšíření květnatých pásů do dalších lokalit ve městě tak, aby se co nejvíce travnatých ploch, které nejsou využívány pro sport a rekreaci a u kterých je to z pohledu jejich umístění a dalších podmínek vhodné, přeměnilo v podobné přírodě blízké lokality, které přispějí k zlepšení biodiverzity ve městě, pomohou k snižování teplot v období horkých a suchých letních měsíců a obecně napomohou k zlepšení vzhledu travnatých ploch ve městě.
Prioritně je navrhováno rozšíření květnatých pásů na lokalitu travnaté plochy vedle obchodního domu Kaufland, která je v současné době zarostlá, není nijak využívána ani udržována. Její plocha by přitom umožňovala vytvoření poměrně rozsáhlé květnaté louky. Druhou lokalitou, která je navrhována pro rozšíření květnatých pásů jsou betonové květináče v prostoru mezi Staroměstským hřbitovem a obchodním domem Družba. I zdejší květináče jsou neudržované, zarostlé a svým charakterem by pro vznik květnatých pásů byly vhodné.
Jako doplňující aktivita pro další podporu zvýšení biodiverzity ve městě je v rámci projektu navrhováno pořízení 10ks hmyzích hotelů a jejich následné rozmístění na vybrané lokality ve městě jako jsou zahrady škol, domovů pro seniory a dalších zařízení, kde mohou hmyzí hotely přispět k osvětě a pomoci k zlepšení podmínek pro život hmyzu ve městě. Lokality pro umístění hmyzích hotelů by bylo vhodné vytipovat ve spolupráci s odborníky tak, aby bylo zajištěno, že budou plnit svoji funkci a budou umístěny na takových lokalitách, kde nebude hrozit jejich poškození vandaly. V případě umístění ke školám či domovům pro seniory by proto bylo vhodné hmyzí hotely umístit do oplocených areálů, v případě parků je doporučováno použít závěsné verze hmyzích hotelů, které je možné umístit na stromy apod. Z celkového počtu je předpokládáno rozmístění 5 ks hmyzích hotelů do prostor areálů škol a dalších podobných zařízení ve městě a 5 ks v prostoru parku Stromovka.
Fotografie a další informace byly čerpány z webové stránky http://www.ekologieobnovy.cz/CZ/kvetnate-pasy/
Květnaté pásy sebou přináší několik pozitivních efektů pro zlepšení životního prostředí ve městě. Jejích vybudováním dojde k rozšíření přirozeného prostředí pro hmyz ve městě. Na rozdíl od často a krátce sečených trávníků, květnaté pásy výrazně lépe odolávají zhoršeným klimatickým podmínkám a častějším obdobím sucha. Kromě výše uvedeného navíc dokáží výrazně lépe ochlazovat a zvlhčovat vzduch, zachytávat prach a škodliviny nebo chránit půdu před erozí. Vybudováním květnatých pásů na travnatých plochách, které neslouží pro sport a rekreaci obyvatel tak dojde k zlepšení životního prostředí ve městě. Vybudování hmyzích hotelů pak tento přínos ještě zvýší.