Na katastrálním území Českých Budějovic se nachází mnoho polí, přes která v minulosti vedly polní cesty. Tyto cesty v rámci proměn v zemědělském přístupu převážně v druhé polovině 20. století zanikly. Byly rozorány a staly se součástí nově zformovaných polí. Většina z těchto zaniklých cest, je však dodnes v majetku města ČB. Proto obnovme! odkaz tento našich předků, z dob, kdy se ještě hospodařilo v souladu s přírodou. Tyto stezky budou sloužit k rekreaci nás všech. :)
Obnova zaniklých obecních cest poslouží obyvatelům k rekreačním účelům a krajině navrací původní ráz. Zároveň má tato obnova protierozní význam v krajině a je funkčním opatřením v boji se suchem. Jedná se o nejjednodušší, nejlevnější a nejrychlejší způsob. Město České Budějovice má ve vlastnictví v katastru pozemků mnoho dnes již zaniklých polních cest, které jsou v tuto chvíli rozoranou součástí sloučených polních celků. Situace z pozice města, jak v takovýchto případech jednat, má vcelku jednoduchý postup, stačí vycházet z níže navrženého postupu:
1. Analýza pozemkových dispozic – Magistrát vyhledá v katastru nemovitostí na celém území Českých Budějovic všechny parcely, jež v minulosti sloužili jako (polní) cesty a v současnosti jsou stále v majetku města České Budějovice.
2. Externí odborník – krajinářem (!) vyhodnotí situaci u jednotlivých parcel, jaký význam v dané lokalitě by měla obnova dané cesty a jak ji obnovit.
3. Vytypované vhodné trasy je následně vhodné projednat s dotčenými uživateli polí (zemědělci) a domluvit se na postupu a podmínkách, při kterých nedojde k omezení dotčených subjektů (např. ponechat např. úseky pro průjezd zemědělské techniky).
4. Na jaře se dané plochy s geodetem vytyčí a podle zadání od odborníka-krajináře se podle potřeby zarovnají a zatravní lučním osivem.
5. Dalším krokem je vysazení stromořadí po jedné či obou stranách cesty. Je potřeba s krajinářem konzultovat výběr vhodného typu stromů a zajištění jeho ochrany (např. před zvěří) tak, aby v konkrétních podmínkách prosperoval. Na tento typ projektu lze využít opravdu mnohých dotačních zdrojů od veřejných i soukromých subjektů, proto se finanční náklady nemusejí být nijak vysoké, jde jen o to připravit projekt a zaplatit si konzultace/odborný dozor s krajinářem.
Pro ilustraci, do přílohy dávám fotografie tří katastrálních oblastí, kde jsem červenými kolečky zaznačil polní stezky, které potenciálně čekají na obnovu. Snad je z nich zřejmé, o jak veliký potenciál v rámci přírodního vyžití v okolí města se jedná! :)
Jedná se o projekt, který umožní lepší průchodnost zemědělským územím, umožní aktivní formy rekreace všem občanům Českých Budějovic a zlepší přírodní prostřední v mikroregionu příměstského prostředí.