Část Českých Budějovic Mladé je "dobrá adresa". Mnohdy se ale neznají ani všichni v blízkém sousedství. Není, kde by se na veřejnosti setkávali. Záměrem projektu je proto najít a posoudit vhodnost ploch v zástavbě pro setkávání.
V Mladém je škola, školka, pošta, několik restaurací, obchod, ne dobře fungující klub důchodců a pak už jen domy a domky určené zejména pro přespání. Z náměstí se stalo parkoviště. Uprostřed zástavby chybí jakékoliv místo, kde by se dalo posedět se sousedy, zahrát si pétanque, kde by si mohly maminky s kočárky vyměnit své zkušenosti, děti si nemají po návratu ze školy s kamarády kde hrát (kromě klubového fotbalu) atd. Současné Mladé je prostředí, které se naprosto odcizilo lidem v něm žijících. Není v něm, uprostřed zástavby, prostor pro komunitní, sousedské setkávání a využití volného času dětí a mládeže.
Podle záměru by mělo jít o studii, která v Mladém přiřadí pozemkům v majetku města, veřejnému prostoru, činnosti, které dosud v tomto sídlišti zcela chybí. Kvalitní bydlení není ohraničeno zdmi našich domů a bytů. Město tvoří lidé, nikoli domy. A funkční veřejný prostor není luxus nebo marketingová vějička do prospektu, ale naprostá nezbytnost pro zdravé fungování města a jeho obyvatel.
„Nyní vidíte lidi, jak se procházejí venku v oblastech, kam dříve nechodili, protože tam nic není. Najednou volně využívají veřejný prostor, který nesouvisí s žádnou komerční činností. Jde jen o to být ve městě a potkávat se venku s lidmi,“ popsal před časem pro The New Yorker architekt Ilias Papageorgiou proměnu Atén.
Ulice mají být a celý veřejný prostor má být navržen tak, aby sousedskou interakci podporovaly a poskytly jeho obyvatelům všech věkových kategorií momenty k seznámení, vzájemnou komunikaci a plánovaná i neplánovaná setkávání při odpočinku, procházkách nebo sportovním vyžití.
Nejde o to říct "tady chceme lavičku". Krásně to je vidět nyní při akci "Kul.turista". V rámci aktivit jsou pořádána setkávání v různých částech města. V Mladém takové setkávání chybí, není kde ho uspořádat.
Záměrem projektu je proto vytipovat veřejný prostor a navrhnout pro něj možnosti využití a na základě toho jej upravit a vybavit odpovídajícím mobiliářem. Vědět kde, vědět co, vědět jak na to.
Cílem projektu je vytipovat místa v zástavbě a jejich úpravu, která by bylo možné využít pro sousedské i komunitní setkávání, smysluplné trávení volného času dětí a mládeže a seniorů.
Jedná se o vytvoření vhodných podmínek pro setkávání všech věkových kategorií, dětí, dospělých i seniorů a tak i možnost řešení aktuálních problémů spojených s životem ve čtvrti či ve městě.
Realizace projektu bude mít pozitivní dopad na aktivizaci života místního společenství.
Setkáváním:
- by se podpořilo budování vzájemných vztahů, organizace a zapojování lidí do činností centra,
- by se snáze formulovaly společné zájmy a definovaly problémy komunity,
- by bylo možné zlepšit mezigenerační vztahy.