Psí dráha

Vytvoření dráhy s vhodným povrchem a parametry pro závodní i rekreační běhání psích miláčků. Vhodný prostor pro psí aktivity, který se skládá z dráhy a travnatého prostoru pro agility. Tento projekt může přinést pozitiva v podobě nové zábavy většiny druhů psů, jejich aktivní vyžití a přínos v podobě nové podoby eventů ve městě.

Psí (dostihová) dráha
Co jsou dostihy chrtů? Podobně jako u koní se závodí na dostihovém oválu s travnatým či pískovým povrchem. Dráha bývá vybudována pro dvě distance 480 metrů a 360 metrů, má tvar oválu s dvojitým U a poloměrem zatáček 42 -52 m (někdy klopených), bez převýšení. Pískový povrh je šetrnější k psím tlapkám, eliminuje zranění, jelikož greyhound je schopen vyvinout rychlost až 70 km/h. Chrti stíhají „běžícího zajíce“, t.j. umělou návnadu vedenou přes kladky nebo kolejnici na tažném laně. Vybíhají ze startovacích boxů a na dráze dělají to, k čemu byli vyšlechtěni – stíhají, co se hýbe, i když jde jen o umělohmotný střapec. Smečka chrtů stíhá na dostihové dráze umělou návnadu – „zajíce“ a který chrt se nejdříve dotkne nosem cílové čáry, vyhrává.
Dostihy chrtů v České republice jsou provozovány jako hobby. Chrti zůstávají i po skončení dostihové kariéry v rodinách majitelů, neboť jsou považováni za členy rodiny stejně, jako např. psi, kteří pro své stáří skončí s agility, frisbee či jinou sportovní aktivitou. V tomto je zásadní rozdíl oproti Anglii, Irsku nebo Španělsku.
V posledních letech se dostihy, chceme – li „lovení zajíce“, staly oblíbeným sportem nebo jen zábavou i pro nechrtí plemena. Dráha má tedy využití pro všechna psí plemena, která běhání baví. V ČR jsou 3 dostihové dráhy, a to v Mladé Boleslavi, Kolíně a Lednici. Všechny tyto dráhy mají travnatý povrch, dráha s pískovým povrchem v ČR není (mimo soukromé dráhy v pražské Motole, která ale nefunguje pro dostihovou veřejnost). Nejbližší dráha s travnatým povrchem od Českých Budějovic je rakouský Krenglbach, vzdálený 135 km, pokud bychom hledali nejbližší pískovou dráhu, pak je to německý Greppin vzdálený 445 km. Dalo by se tedy říci, že písková dostihová dráha v Českých Budějovicích by si své využití 100% našla a má velký potencionál i pro zahraniční účastníky. Atraktivní by jistě byla pro Rakousko, Slovensko či Polsko. Rakousko nemá žádnou pískovou dostihovou dráhu a Slovensko a Polsko nemá vlastní dráhu vůbec. Dostihy chrtů jsou divácky atraktivní a např. v Lednici bývá velká divácká kulisa, protože zde lidé spojí dostihy s návštěvou Lednicko - valtického areálu.
Dostihové dráhy v ČR fungují dle pravidel Českomoravské kynologické unie, která zastřešuje kynologii v České republice a je řádným členem Mezinárodní kynologické federace (FCI). Dráhy provozuje klub, který je i pořadatelem akcí a závodů. V roce 2005 se na dráze v Mladé Boleslavi konalo Mistrovství světa.

Požadavky na pozemek – lokalita lze upravovat dle znalosti lepších pozemků, není vázáno na přesnou lokalitu:
Pokud možno co nejrovnější pozemek o výměře 200 x 200 m (dostačující je i 200 x 150 m).
V ideálním případě sousedící s velkým pozemkem města, který by se dal v případě pořádání velké akce pronajmout.
Pokud by byl přilehlý pozemek i lehce kopcovitý terén, dá se běhat pod jednou organizací i coursing.
Pískové podloží, které ušetří náklady (pískovna v dosahu je velkou výhodou).
Sítě – voda, elektřina, jímka.

Tomáš Polanský
České Budějovice 2
12-24 měsíců
2 500 000 Kč
Zvířata
151
Poloha
Rozpočet
Popis položky
Cena
Úprava terénu
150 000 Kč
Kolejnice - usazení a úprava
600 000 Kč
AKU-motokrálík
100 000 Kč
Startovací boxy
100 000 Kč
Písek a drenáž
1 200 000 Kč
Zázemí
250 000 Kč
Projektová dokumentace
100 000 Kč
Cena celkem
2 500 000 Kč
Posouzení proveditelnosti
Subjekt
Odůvodnění
Závěr
Majetkový odbor
Proveditelný
Stavební úřad
Projekt bude vyžadovat územní rozhodnutí.
Proveditelný s úpravami
Odbor ochrany životního prostředí
Projekt musí respektovat stávající vzrostlé dřeviny (ochrana kořenových systémů). Projektová dokumentace bude konkrétněji konzultována před územním resp. stavebním řízením či ohlášením stavby.
Proveditelný s úpravami
Útvar hlavního architekta
Jedná se o jeden z nejcennějších pozemků v majetku města, určený k zástavbě IN-2. Je neobhajitelné zde realizovat takto úzkoprofilový záměr za takto velké finance.
Neproveditelný
Odbor územního plánování
Pozemek je součástí zastavitelného území IN-2 (převažující charakter obytný individuální). Nepřípustné jsou zde veškeré činnosti, děje a zařízení, které by mohly narušit prostředí, překročit stupeň zátěže nebo takové důsledky vyvolávat druhotně. Provozem psí dráhy by došlo k narušení kvality a pohody přilehlého bydlení.
Neproveditelný