8 workoutových hřišť pro všechny Budějčáky

Workoutové hřiště je veřejně přístupný mobiliář sloužící dospělým i dětem k posilování, protažení a zdokonalení fyzické kondice. Je vhodným doplňkem pro sportovně – rekreační zóny, kde lidé často tráví volný čas. Proto navrhujeme u hřišť těchto pět lokalit – Pražské předměstí, Máj (u Branišovského lesa), podél řeky u Meteoru, Suché Vrbné a nakonec park Stromovku, kde by vznikl tréninkový okruh složený z velkého hřiště a tří doplňkových hřišť při běžeckých trasách. Všechny lokace jsou vyznačeny zde: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1OJOJPd09el2Uvo5lp1mSMH9ZXHRwP0YG&usp=sharing Za zmínku stojí, že trénovaní na workoutových hřištích je především všestranné a komplexní. Cílem není mít velké svaly, ale zdravé, silné, zpevněné i pružné tělo. Proto jsou využívaná všemi lidmi napříč generacemi, nesportovci i profesionály.

Vnímáme velký nedostatek workoutových hřišť v našem městě, o která je však čím dál tím větší zájem. Jediné takové hřiště zatím stojí na levém břehu Malše poblíž Malého jezu. To však svou kapacitou přestává stačit, navíc se nachází na okraji města. V projektu proto navrhujeme vybudování dalších pěti hřišť, tak, aby byl tento typ tréninku dostupný více lidem v blízkosti jejich bydliště. Navrhujeme tyto konkrétní lokality:

Dvě rekreační místa podél řeky. Jednak na pražském předměstí, u pěšího mostu, který propojuje sídliště Vltava skrz „myší díru“ s Voříškovým dvorem. Druhé hřiště zase podél řeky u sportovního areálu Meteor.
Další dvě posilovací hřiště chceme umístit do obydlených oblastí. Zaprvé jde o oblast mezi Branišovským lesem a sídlištěm Máj, dále v lokalitě Suché Vrbné.
A nakonec to nejvýznamnější. V největším parku Českých Budějovice, Stromovce, bychom rádi realizovali kondiční okruh, který po celém svém obvodu bude nabízet posilovací prvky. Poblíž stávající basketbalové plochy vznikne hlavní velké workout hřiště, a na dalších třech místech menší doplňková.

Hřiště budou obsahovat přibližně tyto prvky:
vodorovné hrazdy v různých úrovních – pro cvičení shybů, přitahovacích cviků, cviků v závěsu;
bradla – hodí se například pro cvičení různýh variant kliků, stojky, přítahy nohou;
gymnastické kruhy – univerzální prvek pro procvičení celého těla, nabízí další možnosti protažení oproti statickým tyčím;
vodorovné či svislé žebřiny – nabízí další variace cviků, umožňuje méně namáhavé aktivity, např. pro děti a seniory;
nastavitelné posilovací popruhy – popruhy pro protažení a cvičení, kdy je člověk z části zapřen nohama o zem a z části cvičí vahou svého těla;
případně boxovací pytel;
speciální šikmé lavičky – například pro cviky na břicho;
klasické lavičky – na cvičení, sezení i odložení věcí ;)

Lukáš Hypša
České Budějovice 2
12 - 24 měsíců
2 500 000 Kč
Sport a volný čas
114
Poloha
Projekt není vázaný na konkrétní místo.
Rozpočet
Popis položky
Cena
Workout hřiště - sídliště Máj
300 000 Kč
Workout hřiště - Suché Vrbné
300 000 Kč
Workout hřiště - u Meteoru
300 000 Kč
Workout hřiště - Pražské sídliště
300 000 Kč
Velké workout hřiště ve Stromovce - u basketbalového hřiště
300 000 Kč
Menší workout hřiště ve Stromovce - mezi dětským hřištěm a autobusovou zastávkou
150 000 Kč
Menší workout hřiště ve Stromovce - poblíž stávajícího scate parku
150 000 Kč
Menší workout hřiště ve Stromovce - poblíž Bagru (na straně, kde jsou betonové schody vedoucí na ostrůvek)
150 000 Kč
případné térénní úpravy
400 000 Kč
Projektová dokumentace
150 000 Kč
Cena celkem
2 500 000 Kč