Malý nebo velký projekt?
20. 5. 2020

Ptáte se nás, zda je lepší navrhnout malý nebo spíše velký projekt. Zvláště, když je navrhovaný rozpočet na hranici 500 tisíc, je toto zvažování i otázkou taktiky. Možná vám pomůže při rozhodování následující dovysvětlení.

Co je myšleno tím, že budou realizovány maximálně dva velké projekty? Město vyčlenilo 5 miliony korun, avšak tato částka nelze použít na realizaci pouze těch velkých projektů. To by nebylo fér. Aby měly šanci i ty malé, je limit stanoven na uskutečnění maximálně dvou nápadů. Velké projekty tedy „ukrojí“ z celku maximálně 3 miliony a o zbytek se rozdělí projekty malé. Pokud něco z tohoto třímilionového úkrojku zbude, samozřejmě to bude také přesunuto na realizaci těch menších projektů.

Co znamená, že budou realizovány minimálně čtyři malé projekty? Znamená to to, že po vašem hlasování v říjnu budou vyhodnoceny a sečteny rozpočty malých projektů na prvních čtyřech příčkách. Pokud budou zbývat ještě nějaké prostředky z participativního rozpočtu, budou vynaloženy na realizaci dalšího malého projektu, který se umístil na pozici těsně pod vítězi. Tento postup se bude opakovat, dokud nebudou vyčerpány všechny prostředky, které město na participativní rozpočet vyčlenilo.

Při svém říjnovém hlasování budete mít k dispozici dva hlasy – jeden pro velký projekt, jeden pro malý. Jejich pořadí tedy bude tvořeno samostatně v každé kategorii. Zvažujte dobře, co je taktičtější, abyste se vešli do zvoleného limitu – co ze svého nápadu ubrat, co přidat, spojit se s někým jiným nebo spíše navrhnout více samostatných projektů…

Každopádně nyní jste na začátku a bude potřeba, abyste byli aktivní a pro svůj projekt zapálení – aby zvítězil ten nejlepší, tedy právě ten Váš! 🙂