Výstava projektů na náměstí - PRO Budějce
Výstava projektů na náměstí
10. 10. 2023

Od 16. října bude na nám. Přemysla Otakara II. probíhat výstava projektů participativního rozpočtu. Zájemci na ni mohou zavítat až do konce měsíce.

Do finálního hlasování o vítěze participativního rozpočtu*) letos postoupilo celkem 18 projektů. O vítězích, tedy o tom, na které projekty poputuje letošních 10 milionů korun z rozpočtu města, v hlasování rozhodnou přímo občané Českých Budějovic. Hlasovat je možné online na probudejce.cz/hlasovani nebo přímo v TIC (turistické informační centrum) na radnici, vchod č. 2.

Všech 18 finalistů bude od 16. do 31. října vystaveno na náměstí Přemysla Otakara II. Nově navržené projekty jsou doslova „rozesety“ po celém městě a týkají se nejen vybudování dětských hřišť a sportovišť, jak bývá obvyklé, ale objevily se i návrhy na úpravu veřejného prostoru a zvýšení bezpečnosti v něm, modernizaci městského mobiliáře a projekty zaměřené na péči o stávající zeleň či doplnění nové, ať už v podobě trvalkových záhonů nebo založení ovocného sadu.

Jak dobře si který projekt povede v hlasování, záleží především na síle a zapojení komunit.

Přehled projektů zařazených do hlasování naleznete v Galerii projektů. Prohlédnout si můžete také aktuální průběžné výsledky hlasování.

 


*) Participativní rozpočet je inovativním přístupem k rozhodování o veřejných financích, který umožňuje občanům aktivně se zapojit do procesu alokace veřejných prostředků. Smyslem je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat jim, jaké jsou možnosti obce i jak se mohou na tvoření města podílet, ale také naučit radnice způsobu, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat. Důležitou součástí participativního rozpočtu jsou veřejná setkání a debaty o návrzích, na nichž mohou vzniknout nové mezisousedské vztahy i příjemná konstruktivní atmosféra v obci.