PRO Budějce
Májová zahrada

Vytvoření městské komunitní přírodní zahrady na sídlišti Máj, která bude místem pro relaxaci, aktivní odpočinek, dobrovolnickou práci, edukaci dospělých i dětí všech věkových skupin.

Městská komunitní přírodní zahrada bude příjemným oživením sídliště Máj a blízkého okolí. Místem, kde se dospělí i děti mohou potkávat a společně, postupnými kroky, tvořit nový prostor. Jde o pilotní projekt, který by posléze mohl fungovat i v dalších částech města.
K myšlence vytvořit zahradu tohoto typu mě původně přivedla dlouhodobá práce se seniory. Chtěla jsem vytvořit venkovní prostor, kde by se mohli setkávat, něco společně tvořit, nebo jen odpočívat. Ze zkušenosti vím, že mnoho z nich žije osaměle. V mnoha případech se přestěhovali z domku se zahradou, nebo se z důvodu dojíždění už na zahradu nedostanou a činnost podobného typu jim chybí. Po zkušenostech s protiepidemickými opatřeními v předchozích letech nabyla myšlenka komunitní zahrady většího významu, než kdykoliv předtím. Omezení sociálních kontaktů, možností kulturního i společenského života zasáhlo nejen seniory, ale všechny věkové kategorie.
Zahrada vnese na sídliště celkově „nového ducha“ a věřím, že ji uvítají i rodiny s dětmi a střední generace. Pobyt v zahradě - to je pohyb na čerstvém vzduchu, sociální kontakty i prostor pro trávení volného času. Zapojením do procesu údržby zahrady si mnozí naplní potřebu být užiteční a touhu se někde realizovat. Navíc dalším důležitým tématem je adaptace na změnu klimatu, změna myšlení ve vztahu k přírodě, k půdě, k soběstačnosti… Nejen děti, i mnozí dospělí si opět potřebují osvojit vztah k půdě, vidět souvislosti v přírodních procesech, učit se reagovat na změny klimatu a hledat nové, šetrnější a udržitelné postupy pěstování.
Z komunity, která se ze zájemců vytvoří, může vzniknout spolek, který bude o zahradu dále pečovat, zvelebovat ji a zároveň může spolupracovat s ostatními organizacemi ve městě tak, aby se činnosti navzájem doplňovaly.
Zahrada by měla svůj režim, řád a pravidla a denně by se uzamykala (oplocení je podmínkou).

A jaké jsou plány v případě úspěchu projektu?
V roce 2023 zpracování projektů a přípravné práce k založení zahrady: oplocení, vybudování nezbytného zázemí, informování veřejnosti a komunitní plánování zahrady, realizace prvních výsadeb apod. V následujících letech postupné dotváření zahrady a navázání dalších aktivit.

Eva Hejduková
České Budějovice 2
24 měsíců
2 000 000 Kč
Velký projekt
193 líbí se mi
182 hlasů
Poloha
Rozpočet
Popis položky
Cena
Přípojka vody a elektřiny (možnost fotovoltaiky)
200 000 Kč
Oplocení -panely cca 2,0 x 2,0 m + stavební práce , rekultivace
1 230 000 Kč
Zadržování vody - klempířské práce, nádrže, okapy, svody, hadice
200 000 Kč
Zahradní prvky (altán, kůlna, nábytek - upcyklace, nářadí apod.)
200 000 Kč
Projekt zahrada, autorský dozor
40 000 Kč
Komunikace, propagace a práce s komunitou
30 000 Kč
Rostliny, stromy, keře
60 000 Kč
Projektová dokumentace
40 000 Kč
Cena celkem
2 000 000 Kč
Posouzení proveditelnosti
Subjekt
Odůvodnění
Závěr
Majetkový odbor
Proveditelný
Správa veřejných statků
Proveditelný
Stavební úřad
Bude vyžadováno rozhodnutí o změně využití území. Přípojky, nádrže na vodu, oplocení a další stavby budou vyžadovat opatření stavebního úřadu.
Proveditelný s úpravami
Odbor ochrany životního prostředí
Proveditelný
Odbor sociálních věcí
K tomuto projektu se každoročně vyjadřujeme pozitivně, vidíme v něm smysl.
Proveditelný
Útvar hlavního architekta
Záměr je možný a je v souladu s vizí města v místě.
Proveditelný
Odbor územního plánování
Z hlediska využití území je možné provozovat v ploše SKOL-3 rekreační infrastrukturu.
Proveditelný
Odbor dopravy a silničního hospodářství
Případné přístupové komunikace podléhají povolení ve smyslu stavebního zákona.
Proveditelný s úpravami
Celkové hodnocení
Proveditelný s úpravami